Zdzisław Pacholski. Meandry widzenia
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39
Wernisaż w niedzielę 15 września o godz. 12:00, ekspozycja do 17 listopada 2024
Kurator: Łukasz Rozmarynowski. Jesteśmy partnerem medialnym tej wystawy.
W piątek 20 września spotkanie autorskie i promocja książki „Widziało mi się”
Wystawa monograficzna twórczości Zdzisława Pacholskiego w Muzeum w Koszalinie jest
do tej pory największą prezentacją dorobku artysty. Obejmuje obszerny wybór prac z lat 1966-2021, odzwierciedlających bogactwo treściowe i formalne współczesnej fotografii. Ekspozycja ma charakter problemowy, odchodząc od tradycyjnego, chronologicznego sposobu prezentacji dzieł.
Jej celem jest ukazanie nieoczywistości medium fotograficznego w całej różnorodności jego przejawów. Koncepcja wystawy zbudowana została na pojęciu widzenia, które tym różni się od patrzenia, że jest wnikliwsze, uważniejsze, głębsze. Wiąże się ono z procesem myślowym, a jego istotą jest rozumienie. Ścieżki widzenia bywają poplątane i niekonsekwentne, trudne do wyjaśnienia. Ich meandryczność stanowi zagadkę, którą każdy z nas musi rozwikłać samodzielnie.
Na wystawie prezentowane są prace będące przykładem lub nawiązujące do wielu różnych gatunków i konwencji fotograficznych. Można na niej zobaczyć między innymi zdjęcia dokumentalne, prace eksperymentalne wytworzone techniką luksografii, fotografię subiektywną i kreacyjną, multiplikacje, pastisz, obrazy przetworzone cyfrowo. Podejmują one problematykę prawdy w fotografii i jej zdolności imitacyjnych, granic widzialności, wieloznaczności obrazu reportażowego, ekspresji pejzażu, symbolicznej inscenizacji, wspólnotowości w czasach kryzysu, tożsamości miejsca, satyry, absurdalności codziennego życia w państwie komunistycznym, relacji między obrazem a tekstem.
Mapy znaczeń fotografii Zdzisława Pacholskiego obejmują rozległe tereny rozpięte między biegunami pamięci i zapomnienia, przeszłości i teraźniejszości, przemocy i troski, humoru i powagi, wizji i faktu. Układają się w wielowątkową opowieść o wędrówkach obrazów i myśli.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Muzeum zaprasza także na spotkanie autorskie ze Zdzisławem Pacholskim oraz promocję jego najnowszej książki Widziało mi się, które odbędzie się w piątek 20 września o godzinie 17:00
Książka stanowi wyjątkowe połączenie fotografii i autorskich tekstów. Splatają się w niej dwie, wzajemnie dopełniające się narracje. Za pierwszą z nich odpowiada zbiór obrazów, nagradzanych w ciągu ostatnich dekad na ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Drugą stanowią teksty, korespondujące z reprodukowanymi zdjęciami.
Autor prowadzi w książce dialog pomiędzy swoją twórczością a osobistymi przemyśleniami i wspomnieniami, a także historią miejsc i wydarzeń ważnych dla naszego kraju i regionu.
Prezentuje w swojej opowieści różne punkty widzenia, swobodnie poruszając się różnych porządkach czasowych. W swoich tekstach stara się przywołać nastroje, konteksty oraz poetykę dawnych fotografii, tworząc spójną opowieść, która łączy sztukę z upływem czasu. Dodatkowo książka silnie akcentuje lokalny wymiar fotografii, skłaniając czytelnika i widza do przemyślenia lub sformułowania jego prywatnej mapy ważnych dla niego miejsc i związanych z nimi wspomnień.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książki z autografem autora.
Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Zdzisław Pacholski. Meandry widzenia.”
- wstęp wolny!
Zdzisław Pacholski jest artystą fotografikiem z ponad sześćdziesięcioletnim dorobkiem pracy twórczej. Jego działalność artystyczna wyrosła z głębokiej refleksji nad specyfiką medium fotograficznego, ze świadomości znaczenia miejsca i lokalności dla kształtowania tożsamości człowieka oraz z wnikliwej obserwacji życia kulturalnego i społeczno-politycznego. Od początku związany jest z Koszalinem. Brał udział w wielu ważnych przeglądowych wystawach polskiej fotografii (m.in. Polska współczesna fotografia artystyczna, CBWA, Warszawa, 1985; Polska fotografia intermedialna lat 80-tych, BWA Poznań, 1988; Polska. Regiony autentyzmu na Biennale Sztuki w São Paulo, 1989). Od 1983 roku intensywnie uczestniczy w międzynarodowym obiegu wystawienniczym, będąc od 1997 roku honorowym członkiem stowarzyszenia twórczego Welbergener Kreis. Zajmował się również organizacją życia kulturalnego, m.in. jako pomysłodawca akcji fotograficznej „RE-WIZJA” (BWA Koszalin, 1977, 1979), działacz kultury niezależnej w okresie stanu wojennego, kurator wystaw (m.in. 70 lat polskiej awangardy fotograficznej, Rheine, Koszalin, 1991-1992, wspólnie z Jerzym Lewczyńskim; Anna Frank. Historia na dzień dzisiejszy, Koszalin, Olsztyn, Sztutowo, Chełmża, Świnoujście; 1998-1999), inicjator i przewodniczący kolegium redakcyjnego Almanachu Kultury Koszalińskiej (2005-2006), autor publikacji poświęconych tematyce regionalnej (Koszalin 1901-2000, 2000, Koniec świata w Iwięcinie, 2003, wraz z Henrykiem Romanikiem; Perła Bałtyku. Gmina Mielno, 2018, wraz ze Zbigniewem Choińskim; Widziało mi się, 2024). Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. Nagrodą im. Waldemara Kućki za osiągnięcia w dziedzinie fotografii (2008) i nagrodą specjalną na 2. Mednarodni bienale likovne vizije Etike(te) – Smeh (Novo mesto, Słowenia, 2021). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1977 roku i jego Rady Artystycznej w latach 1978-1994.
Warto wrócić jeszcze i posłuchać całego, zachowanego na stronach Polskiego Radia Koszalin programu z lipca tego roku - rozmowy Katarzyny Kużel ze Zdzisławem Pacholskim i dyrektorką Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku Edytą Wolską - kliknij w obrazek powyżej…
Warto posłuchać wywiadu z kuratorem wystawy, szczególnie gdy samemu nie można jej zobaczyć...
Kliknij w obrazek powyżej by przejść na stronę Polskiego Radia Koszalin.