Galeria „U Strasza” w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego
w Kielcach, wejście od ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
Galerię prowadzi Okręg Świętokrzyski ZPAF
Wernisaż w piątek 22 marca o godzinie 18:00, ekspozycja do 24 kwietnia 2024
ZABAWY Z KAMIENIAMI to próba zwrócenie uwagi na fragment świata, który niezauważony,
trwa obok nas. Zwykły kamień, znaleziony, w który czasami się wpatrujemy, zabieramy na pamiątkę, a niektórym przypisujemy magię, czy specjalne właściwości. Mówią, że kamienie opowiadają – trzeba tylko umieć ich słuchać. Te fotografie są próbą dostrzeżenia kamiennej treści. Spojrzeniem na rzeczywistość przez atrybut fotografii jakim jest bezpośrednie doświadczenie. Pokazują porządek tam, gdzie można spodziewać się tylko chaosu. Fotografując kamienie odkrywałem ich linię, kolor i światło, które rysowało bryły. To twory pełne gry barw, struktur. Ale to przede wszystkim ta przestrzeń naszej rzeczywistości, w której czas ma jednak inne znaczenie, w której nie istnieją pojęcia dobra i zła i wszystkie przymiotniki i aksjologie, którymi wyznaczamy człowiecze doświadczenia. To nie ja bawiłem się kamieniami – to one bawiły się ze mną odkrywając swoje treści i unaoczniając moje niekompetencje. Stawiały pytania, na które ja nie umiem znajdować odpowiedzi. Nie śmiałbym nawet próbować określić tej przestrzeni słowem… Dziś, rzucając kotwicę dla naszych życiowych celów, sięgamy daleko i przechodzimy w pośpiechu, nie zauważając szczegółów codziennej rzeczywistości i tym samym tracimy znaczną część naszego świata i swojego życia, a przecież warto się nad nimi pochylić, zatrzymać swój czas, aby tym samym go odzyskać, jednocześnie odzyskując siebie.
Andrzej Zembik
Andrzej Zembik – niedawno urodzony – rocznik ’60 – i jeszcze żyjący, magister, częstochowianin. Fotografuje od dawna. Członek Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich. W swoich fotografiach zwraca uwagę na te fragmenty świata, które niezauważone, trwają obok nas. Obserwuje świat bez kulturowych znaczeń, którymi go obdarzamy. Szuka rzeczywistości, która jest poza słowem. Fotografią zapisuje ślady zdarzeń, często ulotnych, jak gra światła na szkle, ale też trwania, jak kamienie, czy przemian istnienia w porządku czasu… Stawiający pytania i niezadowolony z treści udzielanych sobie odpowiedzi. Ciekawy świata i tego, co człowiek z nim i samym sobą czyni. Osobnik człowieczego kształtu, lecz ciągle jeszcze pozostający w nieustalonej formie istnienia.
Kilka wystaw indywidualnych: „Plażowe posągi” (2012, Częstochowa; 2013, Gdańsk); „Zabawy z kamieniami” (2017, Słupsk); „Dwa spojrzenia na morze” – wspólnie z Anną Klinkosz (2017, Rzeszów); „Biało – Czerwona” - wspólnie z Romanem Timofiejukiem (2018, Gdynia, Bydgoszcz; 2019, Częstochowa; 2021, Kielce); „… portowe obrazki…”, (2022, Zamość; 2023, Solec Kujawski); „…piaskowe opowieści…” (2023, Przemyśl). Bierze udział w wystawach fotograficznych i interdyscyplinarnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Opracował historię fotografii częstochowskiej: „Fotografia częstochowska w latach 1847-1939”, publikowana w: Prace Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, Seria: Wychowanie Artystyczne (1993). Dwie wystawy poświęcone historii fotografii w Muzeum Okręgowym w Częstochowie („Fotografia częstochowska 1860 – 1939” w 1989 roku i „Częstochowa na starej fotografii” w 1993 roku) oraz album: „Częstochowa na starej fotografii” (1994).