15.05. - 16.06.2014
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa
Wernisaż wystawy
czwartek 15 maja 2014
o godz. 18:00
Wystawa czynna
do 16 czerwca 2014
poniedziałek-piątek w godz. 12-18
sobota-niedziela w godz. 14-18
Organizatorzy
Litewskie Centrum Kultury
Okręg Warszawski ZPAF
Wsparcie
Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej
oraz Ambasada Republiki Litewskiej
w Rzeczypospolitej Polskiej
Do pobrania:
"80 par oczu, 80 twarzy – niektóre spokojne, inne jakby wystraszone, zdezorientowane, jeszcze inne po prostu obojętne, albo nawet lekko ironiczne. 40 portretów, a właściwie – 40 podwójnych portretów, bo na każdym są dwie osoby.
Ludzie w różnym wieku, o różnej płci i różnym statusie społecznym – obok siebie.
Fotografowani w jednakowych pozach, z neutralnym wyrazem twarzy. Niemal identyczne odzienia, identycznie ułożone włosy.
Niekiedy podobieństwo pozwala domniemywać, że to krewni. Niektórzy nie zdjęli nawet kożucha, podczas gdy inni są schludni i wystrojeni. To „bycie obok siebie” podczas fotografowania wydaje się dziwne i pełne zakłopotania. Fotografowani nie nawiązują żadnego kontaktu ze swoimi sąsiadami. Z drugiej strony puste miejsce w kadrze świadczy, że mogli się odsunąć, a nie zrobili tego.
Co to za fotografie?
Odpowiedź jest zawarta w tytule wystawy: „Fotografie do dokumentów. Sereje. 1946”.
To odbitki zdjęć fotografa V. Stanionisa z kliszy z 1946 roku. Nie są to jednak gotowe fotografie do dokumentów - to materiał, z którego miały one powstać. Na podstawie przygotowanego szablonu przecinano podwójne fotografie, kadrowano je pod lupą i wykonywano odbitki w taki sposób, żeby po odcięciu niepotrzebnego tła mieściły się w wymiarach 3x3,5 cm. Jednak tego, o czym mówi tytuł - samych fotografii wykorzystanych do dokumentów - nie ujrzymy na wystawie. Zobaczymy jedynie powiększone zdjęcia sprzed obróbki. V. Stanionis z pewnością nie pokazałby ich nikomu, podobnie jak tych gotowych fotografii paszportowych, które stanowiły część dużego zamówienia, nie mającego nic wspólnego z twórczością artystyczną. Nie wiadomo czy V. Stanionis uważał fotografowanie za proces twórczy, czy po prostu traktował je jak pracę o charakterze zarobkowym. O tym zamówieniu sam fotograf nie wspomina, mówiąc o tamtym okresie swojego życia ,,choć wydawać by się ono mogło istotne. Pieniądze za zdjęcia na zamówienie do dokumentów i zdjęcia pamiątkowe wystarczyły bowiem na kupno domu, w którym, nota bene, urodził się później syn Stanionisa, Vytautas V. Stanionis - prawdziwy autor tego projektu." […]
Ieva Meilutė-Svinkūnienė (początek tekstu towarzyszącego wystawie, który jest do pobrania obok)
Autor wystawy - Vytautas V. Stanionis urodził się 27 października 1949 roku w Olicie. Fotografią zainteresował się w dzieciństwie, obserwując ojca przy pracy. W młodości największy wpływ miało na niego ożywienie fotografii, jakie miało miejsce na Litwie w latach 80. Pracował jako fotograf w fabryce i korespondent w różnych czasopismach. Był przewodniczącym Olickiego Oddziału Towarzystwa Fotograficznego. Od 1994 roku pracował jako wolny strzelec. W latach 1988-1990 aktywny działacz litewskiego Sąjūdisu; odznaczony Medalem Niepodległości Litwy. Od 1972 r. członek Litewskiego Związku Artystów Fotografików. Brał udział w różnych wystawach na Litwie i za granicą. Autor i redaktor publikacji o fotografii, kurator wystaw. W 1996 i 2000 r. przyznano mu nagrodę Samorządu Olity w dziedzinie kultury. W 2000 r. uzyskał stypendium Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej, a w latach 2003-2004 oraz 2005 - indywidualne stypendium państwowe dla twórców sztuki i kultury. Obecnie mieszka i pracuje w Olicie.
Na wernisażu wystawy obecny był autor Vytautas V. Stanionis
oraz prezes Kowieńskiego Oddziału Litewskiego Związku Artystów Fotografików Gintaras Ćesonis.